برای مفهوم برنامه ریزی منابع سازمانی ERP یا (Enterprise resource planning)، تعاریف متعددی ارائه شده است و شامل طیف متنوعی از فعالیت‌ها است که امکان مدیریت بر تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری به صورت یکپارچه و دقیق فراهم می کند. ERP به معنای مدیریت برنامه‌ریزی منابع سازمان است و به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کند تا فرآیند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد و ایجاد ارزش بیشتر برای مشتری مدیریت نمایند.

طراحی و پیاده‌سازی نرم افزارهای یکپارچه مدیریت منابع سازمانی

تعاریف دیگری نیز از برنامه ریزی منابع سازمانی ERP وجود دارد:

ERP یک بسته نرم‌ افزاری تجاری و کاربردی است که هدف آن یکپارچگی اطلاعاتی و برقراری جریان اطلاعات بین تمامی ‏بخش‌های سازمان و مدیریت یکپارچه همه فعالیت‌های داخلی یک سازمان در گستره کلیه واحدهای عملیاتی سازمان است. این گستره شامل: مدیریت فروش، مدیریت تأمین، مدیریت تولید، مدیریت کیفیت، مدیریت انبار، مدیریت لجستیک، مدیریت نگهداری و تعمیرات، مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت قیمت تمام شده، مدیریت منابع انسانی و مدیریت مهندسی و .. است.

ERP یک نرم افزار یکپارچه است که داری اجزاء و یا ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک است. معماری و ساختار ای آر پی بگونه ای است که یکپارچگی اطلاعات سطح سازمان را فراهم نموده و جریانی روان از اطلاعات بین بخشهای مختلف سازمان فراهم می آورد.

ERP یک بسته نرم افزاری کاربردی درون سازمانی، جامع، ماژولار، استاندارد، یکپارچه، آماده راه اندازی، از پیش طراحی شده و از پیش مهندسی شده ولی قابل تنظیم و پیکربندی بر اساس نیازهای پویای سازمان‌ها است. این راه حل کاملاً انعطاف پذیر، فرآیندگرا و اطلاعات محور بوده و شامل کلیه فعالیت‌ها و فرآیندهای اصلی و مؤثر در ایجاد ارزش افزوده سازمان است. فرآیندهای از پیش تعریف شده در سیستم بر اساس تجربیات و گزینه‌های بر‌تر استخراج شده‌اند. با این تعریف مهم‌ترین ویژگی یک سیستم ERP فرآیندگرا بودن آن است.

  • مقالات مرتبط با برنامه ریزی منابع سازمانی

  • تاریخچه پیدایش ERP

  • مزایا و معایب ERP

  • دلایل شکست ERP در سازمان ها

  • مقایسه ERP های مختلف

  • مراحل اجرای ERP در سازمان

نمونه کارها

۱۴۰۰-۱-۷ ۱۹:۲۹:۳۵ +۰۰:۰۰

طراحی و پیاده سازی الگوی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای در منطقه آزاد اروند

طراحی و پیاده سازی الگوی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای در منطقه آزاد اروند شامل دو شهر آبادان و خرمشهر با جمعیت تقریبی نیم میلیون نفر

۱۳۹۹-۸-۱۹ ۰۷:۱۷:۴۵ +۰۰:۰۰

طراحی و پیاده سازی کسب و کار اینترنتی آریاکید

طراحی و پیاده سازی کسب و کار اینترنتی آریاکید در حوزه خرده فروشی محصولات کودک و نوجوان شامل اسباب بازی، سرگرمی و محصولات فکری در دو فاز آزمایشی و نهایی