توضیحات

توسعه منطقه‌ای به دلیل ابعاد متنوع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی از یکسو و الگوی مدیریتی مورد نیاز، موضوعی پیچیده است که در بسیاری از مناطق دنیا با شکست مواجه شده است. در عین حال برخی مناطق دنیا نیز در این راستا تجربیات موفقی را پشت سر گذاشته‌اند. در این پروژه تلاش شده‌است تا از جدیدترین نظریات مبتنی بر تجربیات موفق الگوبرداری شده و مسیری برای دستیابی به چشم‌انداز و اهداف منطقه آزاد اروند طراحی گردد. مدل پیشنهادی در این پروژه بر پایه اصول رقابت‌پذیری منطقه‌ای از یکسو و تجربه موفق خوشه‌های کسب‌وکار در مناطق مختلف دنیا از سویی و انتخاب راهبردی مسیرهای توسعه برپایه الگوهای برنامه‌ریزی راهبردی از سوی دیگر طراحی شده است. پس از طراحی مدل، گزارش شناخت منطقه در تطبیق با محیط‌های رقیب تهیه و نسبت به تدوین برنامه راهبردی توسعه منطقه اقدام شده‌است.

طراحی الگوی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای

در ابتدا با بررسی آخرین دستآوردهای علم اقتصاد در موضوع توسعه منطقه ای و با محوریت نظریات متاخری مثل؛ نظریه محیط کسب و کار و همچنین نظریات رقابت پذیری منطقه ای و با تاکید بر الگوهای توسعه خوشه‌های کسب‌وکار از یکسو و با الهام از الگوهای برنامه‌ریزی راهبردی، مدلی برای شناخت و تحلیل وضع موجود شاخص‌های توسعه اقتصادی، احتماعی و فرهنگی و رتبه بندی این شاخص‌ها براساس اولویت و میزان تاثیرگذاری بر اهداف راهبردی توسعه منطقه‌ای طراحی و سپس عملیاتی شد.

تهیه گزارش شناخت و تحلیل مخیط رقابت

در فاز دوم، گزارش شناخت تحلیلی و تفصیلی از وضعیت موجود منطقه در مقایسه با محیط‌های رقیب داخلی و خارجی در چارچوب شاخص‌های ارائه شده در مدل(فاز اول) تدوین شد و در همین بخش تحلیل شکاف بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب در منطقه در هر یک از شاخص‌ها به عنوان پایه اصلی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای انجام گرفت.

برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای

پس از تهیه گزارش تحلیلی شکاف بین وضع موجود و مطلوب براساس الگوهای برنامه ریزی راهبردی به تحلیل نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، و همچنین قدرت رقابت‌پذیری منطقه در هر یک از شاخص‌های توسعه با لحظ میزان اهمیت هرشاخص، پرداخته شد و راهبردها و سپس برنامه های عملیاتی مناسب برای تحقق اهداف برنامه تدوین گردید. در نهایت جدول پروژهای لازم برای اجرای برنامه‌های عملیاتی و تحقق ماموریت در راستای چشم‌انداز تنظیم شد.

سازمان منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد تجاری-صنعتی اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت ۳۷۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان ،خرمشهر و مینو شهر ( جزیره مینو) که در محل تلاقی دو رود خانه اروند رود و کارون واقع شده است . این منطقه همجوار با کشورهای عراق و کویت می باشد. و با داشتن ظرفیت های از قبیل حمل و نقل جاده ای و ریلی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همکاران پروژه

سید مرتضی ساداتیان کارشناس ارشد توسعه و برنامه ریزی اقتصادی

یاسر زاهدی قاسمیان کارشناس ارشد مهندسی صنایع

رئیس جعفری دانشجوی دکترای اقتصاد

میترا عظیمی دکترای شهرسازی

یحیوی کارشناس ارشد علوم اقتصادی

لیلا پوریا کارشناس ارشد علوم اقتصادی

زمان شروع : مهرماه 1394

زمان خاتمه : آبان‌ماه 1395

نمونه کارها

۱۴۰۰-۱-۷ ۱۹:۲۹:۳۵ +۰۰:۰۰

طراحی و پیاده سازی الگوی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای در منطقه آزاد اروند

طراحی و پیاده سازی الگوی برنامه ریزی راهبردی توسعه منطقه ای در منطقه آزاد اروند شامل دو شهر آبادان و خرمشهر با جمعیت تقریبی نیم میلیون نفر

۱۳۹۹-۸-۱۹ ۰۷:۱۷:۴۵ +۰۰:۰۰

طراحی و پیاده سازی کسب و کار اینترنتی آریاکید

طراحی و پیاده سازی کسب و کار اینترنتی آریاکید در حوزه خرده فروشی محصولات کودک و نوجوان شامل اسباب بازی، سرگرمی و محصولات فکری در دو فاز آزمایشی و نهایی

از جدیدترین یافته و مقالات ما در موضوعات مدیریت استراتژیک و توسعه اقتصادی باخبر شوید

با مشاوره و آموزشهای کاربردی آریا فن گستر ، حرفه ای و پیشتاز باشید.